Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Góra Parkowa. Kaplica Świętego Floriana w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor wpisu: Paukaj
Data publikacji: 13.12.2011
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Góra Parkowa, dawniej Chmielowa, usytuowana na terenie Bystrzycy Kłodzkiej, w najwyższym punkcie osiąga wysokość 387 metrów nad poziomem morza. Jest to idealne miejsce, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Na Górze Parkowej wznosi się kaplica poświęcona patronowi strzegącemu od ognia – świętemu Florianowi.

Gdy w 1703 roku pożar strawił połowę miasta, mieszczanie postanowili zapewnić sobie przychylność niebios, by uniknąć podobnej tragedii w przyszłości. Uroczyście obchodzono odtąd dzień świętego Floriana, odbywała się wtedy procesja do jego kaplicy na drugim brzegu Nysy.

W 1727 roku nastąpiła konsekracja odnowionej (obecnej) kaplicy, miejsce zaś nazwano Górą Floriańską.

W kaplicy znajduje się cenna polichromia przedstawiająca świętego Floriana, który unosząc się nad miastem, polewa wodą z dzbana płonący kościół. Podniszczone malowidło o barwach szarości, zgaszonych zieleni i czerwieni jest ciekawe ikonograficzne i warte konserwacji, bo dokumentuje szczegółowo panoramę Bystrzycy Kłodzkiej i wygląd budynków przed ich późniejszą przebudową.

W maju 2008 roku na patrona miasta wybrano świętego Floriana. Z tej okazji co roku są organizowane „Dni Floriana”, na których wystąpili między innymi Golec Orkiestra, Artur Chamski oraz Volver.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter