Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Christoph Scheiner. Jezuita i astronom. Odkrywca plam na Słońcu.

Autor wpisu: Damian Wojtyła, Jacek Szkliniarz
Data publikacji: 05.02.2012
Okres historyczny: Barok XVII w.

 Od 2 października 2003 roku budynek główny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nosi imię Christopha Scheinera – niemieckiego jezuity, astronoma, odkrywcy i wynalazcy.

 Christoph Scheiner urodził się 25 lipca 1573 roku lub 1575 roku w Markt Wald w Szwabii. Zmarł 18 lipca 1650 roku w Nysie.

Nauki pobierał w gimnazjum jezuickim w Landsbergu, następnie w Augsburgu. W latach 1598 – 1601 studiował filozofię, a w  latach 1605 – 1609 teologię. Tytuł doktora uzyskał w 1609 roku. W 1595 r. rozpoczął dwuletni nowicjat w zakonie jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1609 roku.  W 1617 złożył  śluby ubóstwa i posłuszeństwa papieżowi. Jako młody jezuita wykładał matematykę i język hebrajski na kilku uniwersytetach w Niemczech i w Austrii.

Do Nysy został sprowadzony przez biskupa wrocławskiego Karola arcyksięcia Habsburga w roku 1622. Biskup powierzył mu bowiem zadanie utworzenia w Nysie gimnazjum. 23 kwietnia 1623 roku otwarto pierwsze na Śląsku gimnazjum katolickie, które znajdowało się  w miejscu dzisiejszej Szkoły Muzycznej na Rynku Solnym. Scheiner został pierwszym rektorem nyskiej szkoły. W 1624 roku Scheiner wyjechał do Rzymu, gdzie wykładał  w Collegium Romanum. Do Nysy powrócił  dopiero w 1639 roku. Prawdopodobnie niechętnie wracał na Śląsk, pobyt tutaj traktował jak zesłanie. Resztę życia poświęcił pracy naukowej. W latach 1632-33 pisał dzieło „Prodromus”, w którym próbował obalić heliocentryczną teorię Kopernika. Praca została wydana rok po śmierci astronoma.

Ten jezuita-astronom  jest uważany za autora koncepcji helioskopu. Przy pomocy przyrządu własnej konstrukcji w roku 1611 zaobserwował plamy na Słońcu. Swoje odkrycie opisał w dziele „Rosa Ursina”. W 1614 roku wydał opracowaną przez siebie mapę  Księżyca i nieba.  W 1603 roku skonstruował pantograf.

Prowadził również badania nad  fizjologią i optyką oka, co opisał w dziele pt. "Oculus hoc est: Fundamentum Opticum”.

Zmarł na apopleksję 18 lipca 1650 roku. Prawdopodobnie został pochowany w kościele, który znajdował się w miejscu obecnego kościoła Wniebowzięcia NMP.

Helipskop- przyrząd astronomiczny służący do obserwacji tarczy słonecznej. Jest to ekran umieszczony w odpowiedniej odległości za okularem teleskopu (obserwacja polega na skierowaniu teleskopu na Słońce i rzutowaniu jego obrazu na ekran).

Pantograf - przyrząd kreślarski służący do powiększania lub pomniejszania rysunków. 

 

Artykuł został opracowany przez Damiana Wojtyłę i Jacka Szkliniarza w ramach projektu uczniowskiego pt. „NA TROPIE SŁAWNYCH NYSAN” realizowanego w Gimnazjum nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nysie.

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter