Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Katowice: „Festiwal Prawykonań"

Autor wpisu: kkp2009
Data publikacji: 14.05.2012

Festiwal organizowany od kilku lat przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

 

 Górny Śląsk jest „zagłębiem” nowej muzyki – miasto Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara, „pokolenia 1951”: Andrzeja Krzanowskiego, Eugeniusza Knapika i Aleksandra Lasonia jest jednocześnie miejscem działania najlepszej w Polsce orkiestry symfonicznej (NOSPR), najlepszego kwartetu smyczkowego („Śląski”), najlepszego chóru kameralnego (Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”)… długo by wymieniać.

Inicjatywa Dyrekcji NOSPR-u skierowana jest do polskich kompozytorów, którzy pragnęliby powierzyć prawykonania swych utworów (lub pierwsze wykonania w Polsce) zespołom, przez Festiwal do współpracy zaproszonym. Przedsięwzięcie to jest wielkiej wagi, gdyż daje szansę polskim twórcom, którzy z różnych (zazwyczaj bardziej organizacyjnych, niż artystycznych) względów nie zaistnieli na festiwalu "Warszawska Jesień" czy wrocławskim „Musica Polonica Nova”, przedstawić publicznie swe dokonania. Pierwsze edycje Festiwalu świadczą o tym, że jest on bardzo potrzebny i dopełnia obraz polskiej twórczości kompozytorskiej w bardzo ważny i istotny sposób.

 Andrzej Chłopecki

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter