Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"Sam na scenie"

Autor wpisu: Aleksandra Karnicka
Data publikacji: 28.09.2011

 

„Sam na scenie” - finał turnieju teatru jednego aktora, 57. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy to finaliści przeglądów polecanych przez komisje wojewódzkie z całej Polski co gwarantuje możliwość obejrzenia najlepszych spektakli, obcowania z dobrą literaturą oraz zobaczenia wspaniałych kreacji aktorskich.

 

 

 „Sam na scenie” nazwa zaczerpnięta z tytułu książki o monodramach i teatrach jednego aktora autorstwa prof. Jana Ciechowicza, wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego, który  Słupsk nazywa „kolebką teatru jednego aktora w Polsce”. „Rondowska” tradycja monodramu sięgająca początku lat siedemdziesiątych kontynuowana jest do dziś. Słupsk stał się gospodarzem kategorii OKR-u, która jest jedną z najsilniejszych od wielu lat dla jego reprezentantów. Daniel Kalinowski, Marcin Bortkiewicz, Julian Swift czy Wioleta Komar występowali na finale jeszcze w Zgorzelcu i zdobywali  główne nagrody konkursu. Od kilku lat Komisarz Wrocławskich Spotkań Teatru Jednego Aktora zdecydował, że ze Spotkań w Słupsku będzie wyłoniony aktor amator do spotkań z profesjonalistami, tu będzie wręczany „paszport do Wrocławia” .

Ideą konkursu jest dotarcie do jak największego grona odbiorców, według statystyk prowadzonych przez ZG TKT w OKR bierze udział 8 do 10 tysięcy uczestników w Polsce i wśród Polonii za granicą.

Adresatem konkursu jest  każdy kto ukończył 16 lat,  przygotował swoją wypowiedź artystyczną w konwencji Teatru Jednego Aktora i przeszedł przez kolejne eliminacje konkursu. W Spotkaniu biorą udział również laureaci konkursu przeprowadzonego w Polskim Związku Niewidomych i laureaci przeglądu Wojska Polskiego. Publiczność - to głównie młodzież licealna słupskich szkół, dorośli związani z amatorskim ruchem artystycznym, aktorzy zawodowi, wielbiciele sztuki monodramu z całej Polski.

Finał jest okazją do spotkania aktorów młodego pokolenia i aktorów amatorów z doświadczonymi twórcami zasiadającymi w szanownym jury, co mamy nadzieję poskutkuje próbą refleksji nad sztuką monodramu oraz wsparciem uczestników w ich działaniach.

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter