Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Autor wpisu: Roman Perucki
Data publikacji: 28.09.2011

 Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Tutaj znajdują się znakomite, zabytkowe instrumenty. Tutaj tworzyli tacy artyści jak J.P. Sweelinck czy F. W. Markull.  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, odbywający się w słynnej Katedrze Oliwskiej, przez prezentację muzyki organowej w wykonaniu wirtuozów organów z różnorodnych ośrodków muzycznych, prezentujących dorobek literatury organowej swoich państw oraz kompozytorów związanych na przestrzeni wieków z Gdańskiem, podtrzymuje tą wielowiekową gdańską tradycję organową. 

 Udział znakomitych artystów zapewnia najwyższy poziom artystyczny prezentowanych koncertów, w sposób przystępny publiczności, co przyczynia się do zainteresowania muzyką organową szerokiej jej rzeszy. Festiwal oliwski to najstarszy festiwal organowy w Europie i jeden z trzech najsłynniejszych festiwali w Polsce, bez którego trudno wyobrazić sobie życie muzyczne Gdańska.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to organizowany nieprzerwanie od ponad 50 pięćdziesięciu lat, najstarszy festiwal organowy w Polsce i jeden z najbardziej znanych festiwali tego typu na świecie. Do udziału w koncertach festiwalowych rokrocznie zapraszani są najwybitniejsi muzycy gatunku, którzy publiczności „oliwskiej” prezentują niezwykły kunszt muzyczny oraz szeroki repertuar literatury organowej. W ramach festiwalu swe umiejętności prezentują również laureaci prestiżowych, międzynarodowych konkursów organowych, dla których udział w festiwalu oliwskim jest ogromnym wyróżnieniem i okazją do zaprezentowania się międzynarodowej publiczności. W ponad 50-letniej historii Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej miało miejsce kilka światowych premier utworów organowych, w tym utworów napisanych specjalnie na obchody jubileuszu 50-lecia festiwalu (2007): „Koncertu Oliwskiego” znanej gdańskiej kompozytorki, na stałe mieszkającej we Francji, Elżbiety Sikory oraz „Strun życia” autorstwa MaestroJerzego Maksymiuka. Koncerty festiwalowe adresowane są do szerokiej rzeszy publiczności bez ograniczeń wiekowych, a specjalnie dostosowane wejście do Katedry ułatwia niepełnosprawnym udział w koncertach. Koncerty festiwalowe mają ponadto wymiar edukacyjny: piękna muzyka organowa rozbrzmiewa z zabytkowych murach słynnej Katedry Oliwskiej, przybliżając tym samym publiczności historię tej świątyni, bogactwo jej architektury oraz  rzeźby.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter