Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Artystki Śląskie 1880-1945-2000

Autor wpisu: Danuta Piękoś
Data publikacji: 29.09.2011

Wystawa „Artystki śląskie. 1880-2000” i towarzysząca jej publikacja podejmują szczególny, bardzo ciekawy i zasadniczo dotąd niezbadany w odniesieniu do Śląska, temat „sztuki kobiecej”, jej rozwoju w kontekście historycznym i społecznym naszego regionu od 2. poł. XIX w. do czasów współczesnych.

 

Wystawa „Artystki śląskie. 1880-2000” i towarzysząca jej publikacja podejmują szczególny, bardzo ciekawy i zasadniczo dotąd niezbadany w odniesieniu do Śląska, temat „sztuki kobiecej”, jej rozwoju w kontekście historycznym i społecznym naszego regionu od 2. poł. XIX w. do czasów współczesnych. Ekspozycja jest drugą w Polsce wystawą o tak szerokim zakresie, prezentującą sztukę tworzoną przez kobiety, jako gatunkowo odmienną od sztuki „męskiej”. Wystawa wpisuje się w niezmiernie ważny nurt prezentujący zjawiska sztuki tworzonej przez kobiety, sztuki feministycznej i ważnych współcześnie zjawisk Gender studies.
 

Pierwszą wystawę p.t. „Artystki polskie” zorganizowała 20 lat temu Agnieszka Morawińska w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja przygotowywana przez nasze muzeum poszerza zagadnienie sztuki genderowej  o istotny, nieodłączny dla terenu Śląska aspekt narodowościowy – w odniesieniu do twórczości XIX-wiecznej, i rodzimy – w odniesieniu do współczesnej. Na ekspozycji będzie prezentowana twórczość kobiet w różnorodnych dziedzinach sztuki (malarstwo, grafika, tkanina, itp.). Wystawa podzielona zostanie na dwie części, uwzględniające cezurę roku 1945. Prace pochodzą z polskich muzeów oraz z Muzeum Śląskiego w Görlitz.
 

Współpracę przy powstaniu publikacji, ważnej i pionierskiej dla tego tematu, podejmą badacze uniwersyteccy: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz kustosze muzeów w Görlitz, Opolu, Bielsku-Białej i Katowicach. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja, na którą złożą się teksty historyków i teoretyków sztuki tworzonej przez kobiety od końca XIX wieku po czasy współczesne.
 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter