Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

X Przegląd "Filmy z Łodzi"

Autor wpisu: Krystyna Białek
Data publikacji: 05.10.2011

Celem przeglądu jest prezentacja ciekawych zjawisk i dokonań twórców filmowych oraz przybliżenie zagadnień z zakresu historii, teorii i estetyki sztuki filmowej. Cykliczna impreza  jest skierowana  do znawców i miłośników X Muzy. Tegoroczna  edycja poświęcona będzie historii i twórcom- absolwentom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Podczas Przeglądu będziemy prezentować etiudy filmowe z czasów studenckich takich twórców jak: Jan Jakub Kolski, Mariusz Grzegorzek, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi.

 

Cykliczna impreza skierowana jest  doLogo znawców i miłośników X Muzy. Dwudniowy Przegląd powstał jako efekt cyklu imprez filmowych organizowanych w ramach „Dni Łodzi”. Pierwsze edycje, zatytułowane „Filmy o Łodzi” prezentowały filmy ukazujące nasze miasto zarówno z perspektywy dokumentalistów jak i artystycznych impresji.

Z czasem formuła ewoluowała i została wzbogacona o prezentację  dokonań młodych twórców filmowych pochodzących z Łodzi, bądź związanych artystycznie z naszym miastem. Podczas dotychczasowych edycji gośćmi m.in., Leszek Skrzydło, Piotr Słowikowski, Edward Pałczyński,  Jacek Grudzień, Piotr Szczepański,
Anna Kazejak-Dawid  i Leszek Dawid, Balbina Bruszewska.

Dwudniowym prezentacjom towarzyszy zawsze otwarcie wystaw fotograficznych przygotowanych przez Cezarego Kanara- pracownika Centrum Kultury Młodych- miłośnika i znawcę historii Łodzi, pokazujących różne aspekty kultury, sztuki i historii naszego miasta.

Przedsięwzięcie łączy walory artystyczne i wartości edukacyjne zarówno spotkania z twórcami , jak i prezentowane  w trakcie Przeglądu materiały filmowy przyczyniają się do  wzbogacenia wiedzy uczestników na temat historii, kultury czy etnografii Łodzi i regionu. Prezentacje są wstępem do dyskusji na temat historii, walorów architektonicznych i różnorodnych wpływów kulturowych budujących bogatą tożsamość naszego miasta.

  Tegoroczna edycja poświęcona będzie historii i twórcom- absolwentom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Podczas Przeglądu będziemy prezentować etiudy filmowe z czasów studenckich  takich twórców jak: Jan Jakub Kolski, Mariusz Grzegorzek, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi. Pokazy filmowe będą opatrzone komentarzem rektora łódzkiej „”filmówki” Roberta Glińskiego.

Gościem specjalnym Przeglądu będzie także znakomity twórca filmów dokumentalnych i fabularnych- Jacek Bławut.  Jak co roku w ramach Przeglądu odbędzie się również wystawa fotograficzna , w tym roku dotycząca łódzkiej Szkoły Filmowej 

 

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter