Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

43. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody"

Autor wpisu: Zbyszek Hojny
Data publikacji: 06.10.2011

 

Najstarszy i największy konkurs grup kolędniczych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Kolędnicy występujący na scenie (z gwiazdą, z turoniem, herody, winszownicy…) rywalizują w Żywcu, plenerowi przebierańcy (dziady noworoczne) walczą o nagrody w Milówce. Wiele imprez towarzyszących, m.in. konkursy trzaskania z bata, potańcówka dziadowska, degustacja potraw regionalnych, kuligi. Głównymi organizatorami są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

 

Głównym celem organizatorów Żywieckich Godów jest kultywowanie i popularyzowanie ludowych obrzędów i tradycji na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, związanych z okresem od początku grudnia poprzez Święta Bożego Narodzenia, zwyczaje Nowego Roku do końca Mięsopustu. Równocześnie dzięki imprezie i towarzyszącym jej działaniom znacznie wzbogacona zostaje oferta kulturalna Żywca i Milówki w okresie ferii zimowych.

Żywieckie Gody organizowane są corocznie od 43 lat. Na program imprezy składa się kilkanaście koncertów i prezentacji w salach widowiskowych i plenerze oraz wiele imprez towarzyszących (wystawy, warsztaty sztuki ludowej, wieczory wspomnień, projekcje filmowe, degustacje potraw regionalnych, kuligi, zabawy na śniegu, potańcówki dziadowskie…). Główna uwaga skupia się na dwóch konkursach – na scenie i w plenerze. W sali prezentują się grupy kolędnicze i obrzędowe, które zgodnie z tradycją były przyjmowane w izbie. Są to grupy złożone z dzieci i dorosłych kolędujące z gwiazdą, kozą, turoniem, szopką, pastuszki, także szlachcice, trzej królowie... Oprócz małych grup w odrębnej kategorii występują zespoły przedstawiające inscenizacje obrzędów, jak na przykład mikołaje z Beskidzkiej Trójwsi. Konkurs plenerowych grup obrzędowych (tzw. dziadów) oraz konkurs trzaskania z bata odbywają się tradycyjnie w Milówce. To najbardziej barwna i efektowna część Godów, służąca podtrzymaniu archaicznego sposobu kolędowania, występującego tylko na Żywiecczyźnie, w górnym biegu Soły. W ostatnich latach występuje zwykle ok. 15 grup, złożonych z pół tysiąca przebierańców. To rzadka okazja, by zobaczyć w akcji niezwykłe postaci wyczarowane wyłącznie  na powitanie nowego roku w góralskich wioskach w okolicach Milówki, Węgierskiej Górki i Rajczy: kolorowe konie, przerażające diabły, żywotne niedźwiedzie, tajemnicze macidule…

W czasie Godów korowód przebierańców przechodzi także ulicami Żywca, najlepsze i najciekawsze  grupy kolędników występujących w izbie można natomiast zobaczyć w czasie koncertu laureatów w Miejskim Centrum Kultury.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter