Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Teatra grodzieńskie 1784–1864

Autor wpisu: Instytut Grotowskiego
Data publikacji: 05.03.2012

 

Teatra grodzieńskie 1784–1864 – promocja książki Zbigniewa Jędrychowskiego

26 marca {poniedziałek} 18:00

Sala Kinowa Instytutu Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27 / Wstęp wolny

Prowadzenie prof. Janusz Degler

 

 

Kiedy w roku 1864 „Гродненские губернские ведомости” toczyły batalię o całkowitą rusyfikację teatru na Horodnicy, nikt jeszcze nie zdawał sobie sprawy, że scena polska, po osiemdziesięcioletnim okresie działalności, zostanie zamknięta na ponad czterdzieści lat. Teatra grodzieńskie... rejestrują historię tych osiemdziesięciu sezonów na tyle dokładnie, na ile pozwoliły zachowane dokumenty. Świat teatralny Grodna i Grodzieńszczyzny jawi się jako warty uwagi: z bogatym repertuarem, z wybitnymi i popularnymi artystami, z ich wyborami i przygodami, z kalendarzem prowincjonalnych wypraw, z zastrzeżeniami i rozporządzeniami cenzury, z zasługującymi na uwagę fragmentami utworów i wreszcie z "żywotem" budynku teatralnego.

 

Zbigniew Jędrychowski – teatrolog. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i historię teatru w Instytucie Teatralno-Artystycznym w Mińsku. Obecnie pracownik Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, wcześniej związany z Operą Wrocławską i redakcją „Notatnika Teatralnego”. Autor licznych publikacji o teatrze polskim na Kresach, w tym o przedstawieniu czwartej części Dziadów w Kamieńcu Podolskim w roku 1832.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter