Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Rzeszów wielu kultur (część 1)

Autor wpisu: RzeszowskaMapaKultury
Data publikacji: 24.06.2013

Przez blisko siedem wieków historii miasta żyli i spotykali się w nimi ludzie różnych kultur - Polacy, Żydzi, Niemcy i Rusini. Czy tak jest też dzisiaj, jak przedstawiciele różnych nacji wpłynęli na obraz dawnej i współczesnej stolicy Podkarpacia, możesz przekonać się sam. Jako pierwszy pozwoli Ci na to 1. część szlaku Rzeszów wielu kultur.

W murach galicyjskiej Jerozolimy
W przedziale pociągu, który wyjechał z lwowskiego dworca w kierunku Krakowa siedzą dwaj Żydzi i rozmawiają o interesach. Jeden zamożny, bogato odziany, drugi - drobny sklepikarz, który pyta: szanowny pan dokąd się udaje? Jadę - odpowiada pytany - do Baden, później do Baden-Baden, a na koniec do Viesbaden. A pan szanowny dokąd? Ja? Ja jadę do Rejsze, potem do Rejsze-Rejsze, a na końcu do Viesrejsze.


Choć dla młodego człowieka (i nie tylko) Rzeszów wydaje się mało ciekawym, monotonnym i bezbarwnym kulturowo miejscem, to sekrety skrywane w licznych zaułkach Starego Miasta świadczą o jego bogatej historii. Dziś w mieście Żydów praktycznie nie ma. Pojawiają się sporadycznie przy okazji świąt pamięci, jako turyści, czy pielgrzymi, odwiedzający grób cadyka Elimelecha w pobliskim Leżajsku. Ale kiedyś polski Rzeszów, a w jidysz Rajsze, nazywany był Mojżeszowem, lub Galicyjską Jerozolimą. Co stało się z pamiątkami po rzeszowskich Żydach?

 

 

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter