Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Skansen nad Sierpienicą

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 15.02.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Miejsce klimatyczne, skansen w Sierpcu, w moim obiektywie.

              O tym, że w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu kręcono wiele scen do tak znanych filmów jak „Ogniem i mieczem” oraz „Pan Tadeusz” wiedzą chyba wszyscy. O tym, że realizowano też sceny do filmu „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego może już nie wszyscy. W Sierpcu kręcono również sceny do „Historii Roja, czyli w ziemi słychać lepiej” w reżyserii Jerzego Zalewskiego.

Skansen w Sierpcu to nie tylko plan filmowy. Należy do wyjątkowych placówek w Polsce. Zajmuje bardzo dużą powierzchnię, bo ponad 60 hektarów. Ciągle wzbogaca swoją ofertę turystyczną, organizuje konkursy dla szkół, warsztaty, lekcje muzealne, imprezy plenerowe, wystawy tematyczne, szkolenia, wydaje przewodniki i foldery, realizuje projekty, powiększa i wzbogaca swoje zbiory. Kilkanaście chałup, zagród, budynków gospodarczych, wiatrak, kościół, kaplica, kuźnia, karczma i warsztaty rzemieślnicze stanowią przykład dawnego wiejskiego budownictwa Mazowsza przełomu XIX/XX wieku. W Bieżuniu, w oddziale zamiejscowym, mieści się Muzeum Małego Miasta.

W 2008 r. na terenie skansenu powstał amfiteatr, budynek wystawienniczy, magazyn zbiorów i stajnia. W 2012 r. zwiedzającym udostępniono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami krzewów i drzew. Ta etnograficzna placówka powstała w 1971 r. cały czas rozwija się, pokazując że nie wszystko w naszym kraju musi ulec dewastacji...

W najbliższym czasie 20–21 października 2014 r. placówka planuje zorganizowanie konferencji naukowej o multimediach w muzeach (Po­mię­dzy re­al­nością a świa­tem fik­cji. Media i mul­ti­me­dia w mu­zeum”). Będzie między innymi mowa o muzeach w cyberprzestrzeni. W skład komitetu naukowego wejdzie doktor Katarzyna Barańska i profesor Jan Święch z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Jan Rzeszotarski – dyrektor skansenu w Sierpcu. W planach na przyszły rok skansen ma budowę Centrum Kulturalno - Rekreacyjnego. Powstanie hotel dla około 150 turystów, część widowiskowo - konferencyjna oraz rekreacyjno - rozrywkowa (baseny oraz sauny). Część inwestycji sfinansuje Unia Europejska.

Skansen jest ośrodkiem bardzo zadbanym. Widać rękę dobrego gospodarza. Strona internetowa jest nowocześnie zrobiona i aktualizowana (www.mwmskansen.pl).

Warto odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Warto też odbyć wirtualną wycieczkę… To miejsce z klimatem na światowym poziomie. 

                                                                                 Bożena Ciesielska

„KONKURS”

 

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter