Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

64 pola wyobraźni - warsztaty szachowe dla dzieci i młodzieży

Autor wpisu: Stowarzyszenie Konkluzja
Data publikacji: 05.05.2014

Czy to możliwe, by w granicach zwykłej szachownicy został zamknięty klucz do naszego umysłu? Czym właściwie są szachy? Umiejętnie wykorzystywaną wiedzą nabytą, sztuką myślenia w ogóle, a może intuicją?

Czy dobrej gry w szachy można kogoś nauczyć? Jak poruszają się poszczególne figury, jakie są zasady, cel i podstawowe strategie? Jak zostać profesjonalnym szachistą? Czy humanista zawsze skazany jest na porażkę w starciu z umysłem ścisłym? Dlaczego szachy to tak popularny motyw w kulturze, wykorzystywany przez artystów wielu dziedzin od najdawniejszych czasów? Jaki kryją w sobie potencjał symboliczny? Co to są “żywe szachy”? Czy gra z komputerem jest uczciwa?

Podczas interdyscyplinarnych warsztatów poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań, które od wielu lat domagają sie wyjaśnienia. Przede wszystkim jednak poznamy reguły poruszania się na szachownicy i podstawowe debiuty, a także posunięcia
taktyczne, które pomogą nam w zamatowaniu przeciwnika.

Oprócz części praktycznej (ćwiczenia i zagadki szachowe, rozgrywanie partii pomiędzy uczestnikami, analizowanie wariantów) każdym zajęciom towarzyszyć będzie szerszy kontekst - materiał źródłowy prezentujący wybrane zagadnienie związane z obecnością szachów w kulturze. Będziemy świadkami odwiecznego sporu o ojczyznę królewskiej gry, odkryjemy sekrety najsłynniejszych arcymistrzów, a także opanujemy podstawy “szachowego slangu”.

Jeżeli macie ochotę na niebanalną intelektualną przygodę – dołączcie do nas i przekonajcie się, że "64 pola szachownicy otwierają w umyśle ogrom możliwości, podobnie jak 32 litery alfabetu w kulturze."

Pierwsze warsztaty - sobota 17 maja o godz. 11:00
Cena: 20 zł
Prowadząca: Martyna Sownińska

W tym samym czasie organizujemy także spotkania varsavianistyczne dla dorosłych.
Cena za dziecko na warsztatach szachowych i dorosłego na spacerze: 30 zł.

Miejsce Spotkań Warszawa
miejscespotkan.waw.pl

Zapisy pod mailem: miejscespotkanwarszawa@gmail.com

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter