Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ku pamięci Stanisława Wilgi

Autor wpisu: paweldudek
Data publikacji: 09.09.2014
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Wędrując górskimi szlakami, niezależnie czy po Bieszczadach, Beskidach, czy po Sudetach, natrafiałem wiele razy na różnego rodzaju tablice pamiątkowe, groby i kapliczki.

 

Tym razem wędrowałem po Beskidzie Sądeckim czerwonym szlakiem. Poczynając od Krynicy, szedłem od schroniska do schroniska, w każdym z nich nocując. Odwiedziłem Jaworzynę Krynicką, następnego dnia Bacówkę pod Wierchomlą. Kolejnym etapem mojej podróży miało być schronisko na Hali Łabowskiej.

Gdy zbliżałem się do tego schroniska i byłem ok. 900 metrów przed nim, zauważyłem pomnik w postaci tablicy na dużym kamieniu.

Poświęcony on był osobie Stanisława Wilgi p. "Bury", partyzantowi 9 kompanii III batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (9 komp. III baonu 1 PSP AK) Kompanią "Burego" dowodził wówczas słynny mjr Julian Zubek ps. "Tatar".

Na tablicy znajduje się następujący napis (z podziałem na linie i zachowaną oryginalną pisownią):
"TU 15.IX.1944 ZGINĄŁ
STANISŁAW WILGA-BURY
PARTYZANT 9KOMP.
3B.1PSP-AK
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI".

Pomnik dość łatwo zauważyć, ponieważ znajduje się on bezpośrednio przy szlaku.

Kilkanaście metrów dalej, po drugiej stronie szlaku na drzewie wisi mała kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Kapliczkę tę zdecydowanie lepiej widać idąc od strony Hali Łabowskiej. Przy wędrówce w przeciwnym kierunku może zostać ona niezauważona.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter