Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Władysław Drzewiecki ze Skępego

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 30.10.2014
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Władysław Drzewiecki - nauczyciel, regionalista, społecznik

Władysław Drzewiecki (1912 – 1995). Biografie niepospolite

             Władysław Drzewiecki urodził się 28 stycznia 1912 r. we Włocławku. Ojciec był zdunem, więc podjął prace remontowe w Wymyślinie koło Skępego. Sprowadził żonę i dzieci i zamieszkali w Skępem. W. Drzewiecki skończył szkołę powszechną, a potem ukończył Seminarium Nauczycielskie w Wymyślinie. Maturę zdał w 1932 r. W. Drzewiecki nie został zatrudniony jako nauczyciel, więc ukończył kurs dla kasjerów i rachmistrzów Kas Stefczyka. Następnie odbył roczną służbę wojskową w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy przy 67 Pułku Piechoty w Brodnicy.

           Pracę pedagogiczną podjął w Julianowie. Gdy wybuchła II wojna światowa, brał udział w kampanii wrześniowej. Został wzięty do niewoli i jako oficer przebywał w wielu obozach jenieckich. Po wyzwoleniu przeniósł się do Francji na tereny okupowane przez wojsko generała Stanisława Maczka. Tu organizował szkołę powszechną dla polskich dzieci.

          W 1946 r. wrócił do Skępego. Podjął pracę jako nauczyciel w Liceum Pedagogicznym imienia Waleriana Łukasińskiego w Wymyślinie. Ukończył studia wyższe w zakresie filologii angielskiej na UMK w Toruniu. Założył rodzinę. Jego żona była nauczycielką. Mieli dwie córki. W latach 1954 – 1969 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie.

         Po przejściu na emeryturę pisał artykuły o tematyce regionalnej. Wiele z nich opublikowała „Gazeta Pomorska”. Z jego tekstów dowiedziałam się, że w Wymyślinie mieszkała Ewa Szelburg – Zarembina. Jej ówczesny mąż Jerzy Zbigniew Ostrowski był dyrektorem Seminarium Nauczycielskiego. Zamieszkali w budynku klasztornym z piękną, drewnianą werandą zachowaną do dziś. Tu na tej werandzie Ewa Szelburg – wtedy Ostrowska – pisała teksty dla dzieci. Egzemplarz „Najmilszych” podarowała po latach szkolnej bibliotece. W Wymyślinie pisarka poznała nauczyciela Józefa Zarembę. Wyjechali stąd razem…

           Władysław Drzewiecki popularyzował wiedzę o „małej” ojczyźnie. Napisał wspomnienia „Moje życie”, z których można się dowiedzieć wielu wiadomości o przedwojennym i powojennym Skępem. Zmarł 11 kwietnia 1995 r. w Lipnie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu. Warto pamiętać o postaci Władysława Drzewieckiego z Wymyślina.

                                     Bożena Ciesielska Skępe, 25 października 2014 r.
Konkurs

 

 

 

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter