Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zalesie koło Słomnik - zapomniany cmentarzyk z I Wojny Światowej

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 27.11.2014
Okres historyczny: I wojna światowa 1914-1918

We wsi Zalesie (gmina Iwanowice, powiat krakowski), w leśnym parowie, przy rozstaju dróg, zachowała się smutna pamiątka Wielkiej Wojny - niewielki cmentarzyk.
Obiekt nie jest powszechnie znany, nie umieszczono jego lokalizacji na mapach.
Od czasu śmierci pochowanych tu żołnierzy upłynął niemal wiek. Na szczęście na świecie żyją jeszcze ludzie, którym nie jest obojętny los bezimiennej mogiły i którzy dbają o pamięć po poległych.
Nawet w tak skromny sposób... 

Z cmentarza do dziś zachował się czytelny układ dwóch mogił zbiorowych.
W jednej z nich (północnej) pochowano czterdzieści jeden osób - żołnierzy armii rosyjskiej. W drugiej (południowej) - osiemdziesięciu trzech wojaków armii austro - węgierskiej.

Przyznam, że ogarnęło mnie swoiste wzruszenie, kiedy po długich poszukiwaniach trafiłam wreszcie w to miejsce.

Okazało się, że współczesne, drewniane krzyże wykonano po części ze sztachet jakiegoś ogrodzenia, za wazon na kwiaty posłużył stary termos, a na krucyfiksach umieszczono zwykłe kartki z odręcznie napisaną liczbą poległych.

Wszystko to było niby takie zwyczajne, pospolite, byle jakie, prowizoryczne - miało jednak niesamowity wydźwięk. Ktoś o wrażliwym sercu, nie ponosząc w zasadzie żadnych kosztów materialnych, upamiętnił to miejsce w sposób tak jednoznaczny i niepozostawiający żadnych wątpliwości co do identyfikacji historycznej, że powinno się brać z niego przykład.

Inną sprawą pozostaje kwestia dzikiego śmietnika, który mieszkańcy wsi urządzili sobie między polną drogą, biegnącą na granicy lasu, a mogiłami...
 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter