Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zabytek, którego nie znacie

Autor wpisu: patrycjasartanowicz
Data publikacji: 14.03.2015
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Najstarsza budowla w Iławie. Położony w pięknej okolicy Jeziora Jeziorak stanowi najbardziej wyrazisty element architektury miasta. Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został zbudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Potocznie nazywany "czerwonym" przez wzgląd na charakterystyczną czerwoną cegłę.

Iława, choć zniszczona po wojnie (obecnie województwo warmińsko-mazurskie) może pochwalić się kilkoma zabytkami. Nie lada gratką dla miłośników (i nie tylko) odkrywania zabytków w Polsce jest kościół powstały w latach 1317-25, który przez mieszkańców zwany jest "czerwonym".

W dawnych czasach stanowił część miejskich fortyfikacji i pełnił funkcję obronne. Najciekawsze elementy architektoniczne dojrzymy gołym okiem: wejście do budowli stanowią gotyckie portale ostrołukowe, ołtarz główny w stylu rokoko, ołtarze boczne, neogotycka chrzcielnica z XIX wieku, przepiękne witraże w oknach, ambona zdobiona płaskorzeźbiami, organy oraz gotycki dzwon. 

W podziemiach znajdują się także krypty z trumnami pochowanej rodziny starościńskiej oraz podpułkownika Boyen i jego żony a także trzy inne trumny.

Ciekawostką jest to, że w kościele rozgrywała się akcja jednej z przygód „Pana Samochodzika” – "Pan Samochodzik i złota rękawica" autorstwa Zbigniewa Nienackiego.

 

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter