Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kościół p.w. Św. Mikołaja w Chełmży

Autor wpisu: Chełmża
Data publikacji: 21.08.2015
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

 Kościół św. Mikołaja Biskupa istniał już prawdopodobnie za czasów Mieszka I. 

Pierwsza wzmianka o Kościele p.w. Św. Mikołaja pochodzi prawdopodobnie z 1248 roku. Są jednak przypuszczenia, że miejsce kultu mogło tu istnieć wcześniej, już w X-XI w. w czasach pierwszych Piastów.

Kościół został wybudowany z cegły i kamieni polnych, posiada prezbiterium zwrócone ku wschodowi. Kościelna wieża posiada dach czterospadowy z osadzoną na szczycie latarnią, zwieńczoną iglicą.

Wokół kościoła Św. Mikołaja istniał cmentarz, o czym świadczą liczne kości ludzkie. Mógł on istnieć do XVIII wieku.

24 września 1827 na podstawie wcześniejszego dekretu królewskiego kościół św. Mikołaja stał się zborem ewangelickim. Z dotychczasowego wyposażenia protestanci zachowali pochodzący z 1612 roku ołtarz główny z Matką Boską w otoczeniu św. Barbary i św. Katarzyny oraz obrazem z hołdem Trzech Króli, a także ambony, organy i 3 dzwony z wieży.

Pozostałą część wyposażenia, w tym siedem ołtarzy bocznych, pozwolono zabrać katolikom i zostały one rozproszone po innych świątyniach. Po zakończeniu II wojny światowej świątynia została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki.

Z chełmżyńskiej katedry przeniesiono wówczas do kościoła cztery XVIII-wieczne ołtarze, które ustawiono przy filarach międzynawowych: ołtarz św. Stanisława Kostki i św. Antoniego, ołtarz ze św. Rochem w części nastawy, ołtarz z obrazem św. Trójcy i ołtarz z wizerunkiem św. Barbary ozdobionym trybowaną, rokokową sukienką.
W kościele znajdują się zamontowane w 1905 roku organy, wykonane przez Orgelbauanstalt A. Terletzki – Ed. Wittek z Elbląga.

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter