Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Cmentarz choleryczny w Siemianowicach Śląskich

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 03.12.2010
Okres historyczny: 1800-1914

XIX-wieczny cmentarz epidemiczny oraz znajdująca się nieopodal kapliczka morowa.

Na Sośniej Górze, łagodnym wzniesieniu położonym wśród łąk,  wchodzących w skład obszaru chronionego krajobrazu „Przełajka”, między Siemianowicami Śląskimi a Piekarami Śląskimi,  znajduje się malutki, zapomniany cmentarzyk.
 
Nekropolia powstała dla ofiar epidemii cholery, która szalała na tych terenach w 1848 roku. Założono ją na zupełnym odludziu, z obawy przed rozprzestrzenianiem się zarazy.
 
Cmentarzyk jest otoczony niewysokim, zniszczonym  kamiennym murkiem. Na jego środku wyrasta rozłożyste drzewo, o które stał oparty stary krzyż. W 1999 roku zamieniono go na nowy, umieszczony w tym miejscu w sto pięćdziesiątą rocznicę śmierci pochowanych tu nieszczęśników.  
 
Nieopodal, przy polnej drodze, wznosi się kapliczka morowa. Kapliczki takie ocalona ludność budowała jako formę dziękczynienia za zachowanie życia w trakcie trwania epidemii morowego powietrza.
 
Z Sośniej Góry można podziwiać wspaniałą panoramę Śląska. Widoki zapierają dech w piersiach, szczególnie nocą.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter