Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Szukając śladów przeszłości – grodziska południowej Polski

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 29.12.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Oto troszkę chaotyczna relacja będąca efektem wielogodzinnych „polowań” na miejsca, które niejednokrotnie bardzo trudno zlokalizować w terenie.

Tropionymi obiektami są pozostałości dawnych warowni obronnych, nikłe relikty przeszłości, które często nie wyglądają zbyt spektakularnie i czasami mogą się wydawać tylko nic nieznaczącą kupką ziemi. Zwykłymi zwałowiskami, które w oczach archeologa mają jednak nieocenioną wartość.

Na grodziska należy spojrzeć, używając nie tylko „szkiełka i oka”. Trzeba spróbować choć na chwilkę cofnąć się w czasie i wyobrazić sobie, czym każde z tych miejsc było w przeszłości. Ostrokoły, wieże, zwodzone mosty, palisady, bramy, woda w fosie... I ludzie, którzy niegdyś tam mieszkali.

Prezentowany poniżej szlak to opowieść o poszukiwaniach opartych jedynie o najzwyklejsze mapy. Zamieszczone zdjęcia są efektem pełnych poświęceń wypraw (bo wszak mogliśmy w tym czasie po prostu spotkać się przy ognisku i piwie), prowadzonych przez grupkę nieobliczalnych szaleńców o odpychającej aparycji, typów spod ciemnej gwiazdy, poruszających się po południowej Polsce ubłoconym, rdzewiejącym i archaicznym, ale bardzo dzielnym wehikułem, któremu niewiele brakuje do amfibii z Pana Samochodzika.

Podejrzana ta drużyna (zwana przez przyjaciół Dzikim Gonem) natrętnie poluje na wspomniane powyżej ślady po dawnych grodach, a docierając w miejsca, gdzie (prawie) nikt jeszcze nie dotarł, sprawia, że prezentowany na Mapie Kultury szlak systematycznie się wydłuża, a nasz mechaniczny staruszek, zwany Archimedesem (Noli turbare circulos meos!), ma coraz więcej rys, smug, wgnieceń w błotniku...


 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter