Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zabrze. Grodzisko za przystankiem autobusowym

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 26.02.2011
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Czasami warto sprawdzić, co znajduje się za przystankiem autobusowym w jednej z dzielnic wielkiego miasta.

Nad stawem, u zbiegu ulic Krakowskiej i Ofiar Katynia w Zabrzu-Rokitnicy, tuż obok dużego przystanku dla autobusów, znajduje się zapomniane grodzisko stożkowate, pochodzące z okresu późnego średniowiecza.

Zostało odkryte przed II wojną światową przez niemieckiego archeologa, a następnie przebadane przez Polaków w 1971 roku. 
Prace archeologiczne ujawniły, że na szczycie zniwelowanego dziś kopca znajdowała się niegdyś drewniana wieża obronno-obserwacyjna, wzniesiona na planie kwadratu. Zbudowano ją na kamiennym, solidnym fundamencie.
Grodzisko otoczone wodą odcinała od reszty cypla niemal niewidoczna dziś fosa, broniąca założenia od łatwo dostępnej, wschodniej strony.
 

Obecnie jedynie wprawne oko potrafi dostrzec ślady dawnej warowni. Zatarły się zarysy umocnień, czas spowodował znaczną niwelację kopca. A i wzmianek w literaturze za wiele na temat zabytku nie ma. A przecież grodzisko znajduje się tuż za przystankiem autobusowym...


 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter